Teke Teke

Jméno: Teke Teke
Jméno ve znacích: テケテケ
Další jména: Tek-Tek, Shaka Shaka, Pata Pata, Kata Kata, Koto Koto, Hijikake Babā
Anglický překlad: —
Český překlad (vlastní):
Typ: Mstivý duch
Zařazení: Japonské městské legendy
Výskyt: Městské oblasti, cesty a silnice

Teke Teke je legenda, která má opět několik verzí. Každá lokalita má svou verzi. Někde legenda o ní začíná mladou ženou, která byla obětí tragické nehody, jinde šlo o sebevraždu a jinde to bývala mladá dívka, která nešťastnou shodou náhod skončila pod vlakem. Jedno vám může být jasné – jakmile uslyšíte zvuk teke teke, který vydává svými lokty při pohybu, tak se můžete rozloučit se životem. Teď už k různým legendám, které se o jejím zrození vyprávějí.
První je příběh o dívce, která byla neskutečný strašpytel a její kamarádi si z ní neustále vystřelovali. Jeden takový žertík ale skončil pro děvče moc špatně. Když po škole čekali na nástupišti na vlak, rozhodli se jí její (očividně velmi chytří) kamarádi dát na rameno cikádu. Dívku to tak vylekalo, že spadla do kolejí a už se nestačila zachránit před blížícím se šinkansenem, který rozdělil její tělo. Její mstivý duch straší na nádraží a své oběti zabíjí svou „šinkansenovou“ rychlostí a kosou, čímž jim způsobuje podobnou bolest, jakou cítila ona.
Další příběh je z let po 2. světové válce, kdy byla na ostrově Hokkaidó americkými vojáky přepadena a znásilněna žena. Tu noc skočila z mostu a byla sražena projíždějícím vlakem. (Je tu i verze, kde ženu na koleje hodili muži, protože si mysleli, že je mrtvá, tak aby se jí zbavili a vina nepadla na ně. Žena ale žila, jenže byla tak vážně zraněná, že se z kolejí nestihla odplazit.) Náraz byl tak intenzivní, že se její tělo rozdělilo na dva kusy. Chladné podnebí Hokkaida zpomalovalo její krvácení. V bolestech se doplazila na nedaleké nádraží, kde ji uviděl hlídač, ale místo toho, aby jí pomohl, tak přes ní přehodil plachtu. Žena tak umírala dlouho a v bolestech.
A teď to zajímavé! Říká se, že do tří dnů od uslyšení tohoto příběhu uvidíte ducha ženy bez nohou. Duch se vás pokusí chytnout, ale dopředu říkám, že nemá cenu snažit se utéct. Teke Teke se umí plazit až rychlostí 150 km/h, takže vám ani běžecký trénink nepomůže 😀 (Šinkansenem byste jí ale možná ujeli =D). Rozšířená je i pověra, že krátce po uslyšení této legendy vám někdo ve snu nebo přes záhadný telefonát položí hádanku. Jediná možnost, jak se zachránit, je odpovědět úplně správně. Nejdříve se zeptá: „Potřebuješ své nohy?“ a vaše odpověď by měla znít: „Potřebuju je právě teď.“ Následně se zeptá: „Kdo ti řekl můj příběh?“ a vy MUSÍTE odpovědět: „Kashima Reiko. Ka z masky (kamen), shi jako smrt a ma jako démon, rei jako duch a ko z nehody (jiko /džiko/).“ Když na její hádanky odpovíte správně, možná vás nechá žít.
Prý se vyskytuje v blízkosti nádraží, protože hledá své nohy, ale podle některých na ni můžete narazit prakticky kdekoli, protože jí jde jen o pomstu lidstvu, že jí nepomohlo, když umírala. Někde si z Teke Teke udělali dalšího ducha zaměřujícího se na děti, které se večer toulají mimo domov nebo se vrací z kroužků, a někde ji potkáte večer venku (nebo spíš ona vás) na opuštěnějších místech a máte prostě smůlu. Pokud vás chytí, rozpůlí vaše tělo a vezme si vaše nohy (prý má velké ruce připomínající pařáty). Jindy k vašemu rozdělení využije zbraň, kterou je většinou kosa, někdy se uvádí i mačeta nebo pila.
Většina vyprávěných verzí se shodne na tom, že se před ní nelze zachránit, ale přesto se na některých místech Japonska mluví o různých talismanech, které vás před ní mohou ochránit. A v některých oblastech se Teke Teke stanete sami.
Příběh Teke Teke se místy protíná s příběhem o Kashima Reice (a Hanako), která spadla pod vlak na nádraží a od té doby straší na tamních toaletách (nebo celkově na záchodech), ale o ní si povíme příště, abychom obě legendy kapku rozlišily, protože ze všech možných zdrojů, co jsem četla, jsem zjistila, že se tyto dvě legendy hodně zaměňují nebo i spojují do jedné.

Povídá se…

Koluje příběh o chlapci, který opouštěl školu v podvečer, když za sebou uslyšel divný zvuk. Jakmile se otočil, uviděl u okna sedět krásnou dívku opírající se o lokty. Bylo mu divné, co dělá tak hezká slečna na chlapecké škole, ale dívka si ho všimla, mile se usmála a vyskočila z okna. Kluk se zhrozil, když si uvědomil, že nemá spodní část těla, ale než stačil zareagovat, už uslyšel onen osudný zvuk teke teke, jak se k němu dívka blížila. Pak vytáhla kosu a přeřízla ho vejpůl, aby byl jako ona. Někdy je to místo dívky krásná vyspělá žena a kluk ji nezahlédl ve škole, ale v okně domu, kolem kterého procházel na cestě domů. Konec byl ale stejně tragický.

Zajímavosti

Teke Teke má v Americe svou příbuznou. Říká se jí Click Clack a o spodní polovinu svého těla přišla při smrtelné autonehodě. Byla to matka dvou dětí, která na cestě z nákupů uvízla s autem na kolejích a už se jí nepodařilo zachránit před blížícím se vlakem. Policie pak na místě našla mrtvá těla dvou dětí a nohy ženy, její horní část těla nebyla nikdy nalezena. Následně v okolí docházelo k hrozným vraždám a obětmi byly vždy děti. Její jméno Click Clack vzniklo podle zvuku, který vydávají její dlouhé nehty, když vás honí.

Teke Teke v populární kultuře

Manga: SPOILERY! 
Hanako and the Terror of Allegory – Od tvůrce mangy Future Diary (Mirai Nikki). Hlavní postavou je detektiv, který vyšetřuje všemožné městské legendy a jednou z nich je i Teke Teke (ve 2. volume).

Anime: SPOILERY!
Gakkou no Kaidan (Ghost Stories, Strašidelné historky) – Teke Teke je zde k vidění hned v prvním díle. Je vyobrazen jako zářící holohlavý přízrak, který je kromě rukou a hlavy zahalen bílou látkou. V jedné ruce drží kosu a v té druhé nůžky. Ducha nelze nijak uspat, ale hlavním postavám se podaří uniknout úplnou náhodou, když zakopnou a jejich pronásledovatel jen proletí kolem, protože nemůže zaútočit, když se oběť skrčí.

Hrané filmy a seriály: SPOILERY!
Teketeke (2009)

Zdroje:

4 thoughts on “Teke Teke”

    1. Neasi 😀 😀 Ale bych radši takhle rychle běhala, víš co… dokud mám nohy 😀

  1. Fuj, ještě že nejezdím vlakem. 🙂 Připomnělo mi to jeden horor, kde když se přibližoval duch mrtvé ženy, tak bylo slyšet jak ji lupou klouby (nebo tak něco, už si to moc nepamatuju). Ale bylo to taky dost děsivý.

    1. no můžeš ji potkat i v nějaký zapadlý uličce 😀 takže neježdění vlakem tě nijak nezachrání! =D

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.