Kashima Reiko

Jméno: Kashima Reiko
Jméno ve znacích: カシマさん
Další jména: Kashima-san
Anglický překlad: —
Český překlad (vlastní):
Typ: Mstivý duch
Zařazení: Japonské městské legendy
Výskyt: Všude, hlavně nádraží a toalety

Kashima Reiko je svým způsobem obdoba příběhu o Teke Teke. Toho si můžeme všimnout i v nepopíratelné podobnosti obou legend. Někdy se obě postavy spojují do jedné. Ale to by nebylo prostě Japonsko, kdyby takovýchto hororových postav nemělo několik, i kdyby se lišily byť jen v jedné maličkosti. Kashima Reiko byla mladá dívka, kterou napadla skupina mužů a v bezvědomí ji pak nechala ležet na kolejích u dálnice Meišin (ta má být prý na Hokkaidu, ale vždy se mi podaří najít jen nějakou na hlavním japonském ostrově -_-). Nebohou dívku pak přejel vlak a rozdělil její tělo, čímž ji zabil.
Někdy se uvádí, že legenda pochází z doby po 2. světové válce a příběh se pak shoduje s tím u Teke. Byla to žena z ostrova Hokkaidó pracující v administrativě nějaké firmy a při pozdním návratu z práce ji přepadli, zbili a znásilnili američtí vojáci a pak ji ponechali jejímu osudu. Při hledání pomoci uvízla na kolejích a nestihla se odplazit… no a zbytek už znáte. Podle jiné verze spáchala po tomto incidentu sebevraždu skokem z nějaké budovy přímo před projíždějící vlak. Také jsem četla, že k tomu napadení došlo na veřejných záchodech a právě proto se tedy nejspíše zjevuje hlavně tam. Příběh ale tímto nekončí. Někde se sice píše, že zemřela okamžitě, podle jiných verzí se ale zvládla doplazit na nádraží (bylo chladno a chlad zpomaloval její krvácení), kde ji ale nikdo nepomohl a dozorčí přes ni přehodil přikrývku, aby nebyla na očích cestujícím. Další verze mluví čistě o sebevraždě – skočila z vysoké budovy a při dopadu se její tělo rozdělilo nebo skočila pod šinkansen, což mělo stejný konec. Ale platí jedno pravidlo: když vám tento příběh někdo řekne, tak čekejte, že se vám Kashima Reiko do měsíce ukáže (když o ní někdo mluví, tak cítí, že ji k sobě volá).
Podle různých verzí se objevuje na různých místech. Pokud se zastavíme u té druhé verze, tak různě putuje a hledá svoje nohy. Celkově se o ní ale nejčastěji mluví jako o „záchodovém duchovi“ (shoda s Hanako), takže se s ní můžete setkat hlavně na školních toaletách, ale může se prý i objevit u vás doma. Četla jsem i verzi, kde se objevovala na toaletách přímo na nádražích nebo v okolí kolejí a nádraží.
A teď následují různé verze toho, co se stane, až se vám (po tom měsíci) ukáže. Čas zjevení bývá mezi 23. a 3. hodinou ranní, ale prý se může posadit na vaši postel a něžně vás vzbudit. Každopádně platí, že vám položí sérii otázek, které se mohou trochu lišit. Podle jedné verze se vás nejdřív zeptá, kde jsou její nohy. Vy musíte odpovědět: „U dálnice Meišin.“ Následně se zeptá, kdo vám to řekl a vy musíte říct, že to byla Kashima Reiko. A jako poslední otázku se vás zeptá, jak se jmenuje. Tady ale nesmíte odpovědět Kashima Reiko, jinak vás na místě zabije (utrhne vám nohy). Vaše odpověď by měla být, že její jméno je Mask Death Demon (Démon smrti v masce/Maskovaný démon smrti), což je pravý význam jejího jména – „ka“ ze slova kamen (maska), „shi“ ze slova shinin (mrtvá osoba) a „ma“ z akuma (démon). (Její jméno je pak složenina „rei“ (duch) a „ko“ (ze slova jiko /džiko/, což je nehoda)).
Další verze popisuje situaci, kdy se vám zjeví, když jdete v noci na záchod (sakra, to dělám celkem často :D). Vlastně se vám tak úplně nezjeví, ale uslyšíte hlas, který se vás zeptá: „Potřebuješ svou pravou nohu?“ Měli byste odpovědět: „Potřebuju ji.“ Následně se zeptá na levou nohu a vaše odpověď by měla být stejná. A nakonec se vás zeptá: „Kdo ti o mně řekl?“ Vy byste měli říct: „Kashima Reiko.“ Ti, co uslyší tuto verzi, ji musí do 3 dnů říct pěti dalším lidem. Když to neudělají, tak přijdou o svoje nohy, i když na otázky odpověděli správně.
A třetí verze, o které jsem se dočetla, je podobná té, co jsem psala u Teke Teke. Zeptá se vás, zda potřebujete své nohy a vy jí odpovíte, že je potřebujete. Pak položí otázku: „Kdo ti o mně řekl?“ a vy odpovíte: „Kashima-san. ‚Ka‘ ze slova kamen (maska), ‚shi‘ ze slova shinin (mrtvá osoba) a ‚ma‘ z akuma (démon).“ Můžete si všimnout rozdílu s první verzí, kde se o Kashimě zmínit nesmíte, jinak zemřete (nebo vám ukroutí nohy – jau, nebo vás bude strašit a pronásledovat, až z toho zešílíte). Vše záleží na otázkách, které této předcházejí, takže pozor na to!
A abych nezapomněla, koluje i informace o tom, že když 3x zopakujete „Kashima-san“, tak duch zmizí. Ale taky je tu ta možnost, že vás zabije, protože jí neodpovíte na otázky.

Povídačky a zajímavosti

Tuto kapitolu musím tentokrát spojit, protože se zde zajímavosti a příběhy propojují a doplňují, takže je hloupost je rozdělovat.
Kashima-san /Kašima-san/ nebo Kashima Daimyoujin /daimjódžin/ je další jméno pro šintoistického boha Takemikazuchiho /Takemikazučiho/, boha bouře (někdy se uvádí i bojových umění, mečů, zbraní). Jeho svatyně se nachází ve městě Kashima, východně od Tokia. A možná právě i tato lokalita měla s touto legendou nějakou spojitost. Na Hokkaidu ale prý taky bývalo město Kashima, to ale bylo opuštěné a zatopené vypuštěním přehrady.
Je i pár verzí, podle kterých je Kashima muž. Kashima býval voják, který zemřel během 2. světové války. Někdy se říká, že pracoval na poště a zemřel v hrozných bolestech poté, co byl americkým vojákem střelen do obou rukou a nohou.
První povídačky o postavě Kashima-sama pocházejí z roku 1943. Ta vypráví o důstojníkovi, který přišel do vojenského automobilového parku a chtěl být za každou cenu odvezen ke svatyni Kashima. Bylo mu vyhověno. Když ale šintoistický kněz otevřel dveře kvůli modlitbě, vyteklo z důstojníka 3x nebo 4x po sobě větší množství krve a zemřel. Z pohledu kněze to vypadalo, že se Kashima právě vrátil z války zraněný.
Během 2. světové války se do svatyně Kashima chodili modlit mladí muži za bezpečí vojáků a pak do války odešli také. Existovala i jednotka jménem „Kashima-sama“, která byla vyslána jako posila do předních linií na Filipínách k sebevražedným útokům. (Zde se pojí i jméno Shoichi Yokoi /Šoiči Jokoi/. Tento muž byl od své jednotky oddělen na ostrově Guam a neměl možnost, jak se vrátit domů a až do roku 1972, kdy zde byl nalezen, věřil, že Japonsko stále bojuje. Když se pak vrátil domů, byl zoufalý ze stavu Japonska a netěšilo ho ani to, že z něj má veřejnost zajímavou atrakci. Během rozhovoru pro jeden magazín, chvilku před svou smrtí, řekl: „Kéž bych se nikdy nevrátil.“)
Roku 1966 za letních nocí byl kolem města Kashima v prefektuře Fukushima /Fukušima/ vídán poletovat duch muže, kterého srazil a zabil kamion. V jistou dobu byl vídán i muž s bambusovým koštětem, jak stojí v reflektorech blížícího se kamionu. Lidé jednu dobu i hledali místo nehody a dokonce se prý i našli ostatky sraženého muže. Někdy muž místo bambusového koštěte držel žlutou vlajku. Někteří řidiči kamionů i vypověděli, že viděli muže a v rychlosti šlápli na brzdu. Většinou zabrzdit nestihli a muže srazili, ale když ho v záchvatu paniky hledali, nikde po něm nebyla ani stopa. Město Kashima je opravdu záhadné místo…
V roce 1972 se legenda Kashima-san stala skutečným hitem po celém Japonsku. Dokonce kolovali i takové ty řetězcové dopisy a v časopisech byly různé příběhy.
Je tu i verze o „duchovi z Hirošimy“. Pochází z Ósaky a říká, že v noci, když spíte, vzbudí vás osoba bez dolní poloviny těla (ta zmizela následkem atomové bomby) a položí vám sérii otázek. Následně zde vypíšu otázky a rovnou i odpovědi, jak by měly být. První je otázka osoby bez nohou a pak vaše odpověď. „Kde to jsem?“ „V Kashimě.“ „Odkud jsi?“ „Z Hokkaida.“ (musíte to říct ve správném dialektu – Hokkyaaro) „Máš nohy?“ „Ne.“ „Máš teď čas?“ „Ne, jsem zaneprázdněná/ý.“ Když na některou z otázek odpovíte jinak, budete někam odvedeni a už se nikdy nevrátíte.
V červnu 1945 bylo došlo k náletu na jedno malé městečko. Při něm zemřela holčička jménem Natsuko a její levou nohu výbuch odvál kdoví kam. Místní lidé se ji snažili najít, ale nepochodili. Od té doby se před vstupem do protileteckého krytu zjevoval duch bez jedné nohy. A každou noc plakal a prosil: „Prosím, pomozte mi někdo najít mojí nohu. Bez ní nemůžu jít do pekla ani do nebe.“ Po několika dnech začali místní znovu hledat (koho by to taky bavilo poslouchat každou noc, že?) a nakonec nohu našli na vrcholu téměř 16 metrů vysokého útesu. Nohu umístili do jejího hrobu a duch se už nikdy neukázal.

Kashima (Reiko) a Takemikazuchi v populární kultuře

Manga: Jméno Takemikazuchi, či přímo samotná postava boha, se vyskytuje v mangách:
Kamikamikaeshi

 

Anime: Jméno Takemikazuchi, či přímo samotná postava boha, se vyskytuje v mangách:
Dungeon ni Deai wo Motomeru no wa Machigatteiru Darou ka (DanMachi)
Gundam SEED Destiny – jméno letadlové lodě
Noragami
Overlord
Shakugan no Shana III (Final)

Hrané filmy a seriály: 
Kuchisake-onna vs Kashima-san
(2017)

Hry:
Megami Tensei
– V této sérii her se objevuje postava jménem Reiko Kashima. (Hru neznám, ale konkrétně ji můžete najít v titulech: Devil Summoner: Soul Hackers: Rumor RacePersona 2: Eternal Punishment: Rumor ArcanaShin Megami Tensei Trading Card: Card Summoner: Rumor Race)

Zdroje:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.